Price and specifications
Motorola Moto 1S smartphone
| Screen size | 5.7 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
Write your review on the Motorola Moto 1S smartphone
Smartphones Motorola Moto 1S
| Release Date | May 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto 1S |
Design & Screen
| Color | Blue, Champagne |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 72.3 x 154.5 x 8.3 mm (millimeters) 2.85 x 6.08 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 168 g (grams) 5.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.7 " (inches) 144.8 mm (millimeters) |
| Display area | 75.3 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x2160 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant 450 cd/m² |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 828 x 5 658) |
| Aperture | f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 449 x 4 900) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 581 x 3 163) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Phase detection, Pixel size - 1.25 μm, Aperture size - f/2.2 (#2), Secondary rear camera - 5 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 450 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 450 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 850, 800, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine