Price and specifications
3GB 32GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 510 mAh |
Write your review on the Motorola Moto Z Play smartphone
Smartphones Motorola Moto Z Play
| Release Date | 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Z Play |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Glass Metal |
| Size | 76.4 x 156.4 x 7 mm (millimeters) 3.01 x 6.16 x 0.28 " (inches) |
| Weight | 165 g (grams) 5.82 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 70.02 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx (2 905 x 5 164) |
| Sensor | Omnivision OV16860 More smartphones with Omnivision OV16860 camera sensor |
| Sensor type | PureCel |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Additional information | Laser autofocus, Phase detection, 720p @ 120 fps, 1080p @ 30 fps |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Battery
| Battery capacity | 3510 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 700, 850, 800, 1800, 1700/2100, 2600, 1900 |
| 3G | 1900, 850, 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine