Price and specifications
4GB 64GB smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 3 630 mAh |
| Antutu score | 62 000 |
Write your review on the Nubia M2 smartphone
Smartphones Nubia M2
| Release Date | March 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | nubia |
| Model | M2 |
Design & Screen
| Color | Black, Champagne |
| Body materials | Metal |
| Size | 75.9 x 154.5 x 7 mm (millimeters) 2.99 x 6.08 x 0.28 " (inches) |
| Weight | 168 g (grams) 5.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 100% NTSC Capacitive 90% NTSC Multi-touch Corning Gorilla Glass Scratch resistant NTSC |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (3 000 x 5 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Secondary primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony Exmor RS More smartphones with Sony Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Additional information | 5 element lens, Phase detection Focus, Lens cover sapphire crystal glass, Secondary rear camera 13 MP B&W f/2.2 |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 62000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3630 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500, 850, 800, 900 |
| 3G | 1900, 800, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine