Price and specifications
6GB · 128GB smartphone
| Screen size | 6.67 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 64 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 4 200 mAh |
| Antutu score | 831 855 |
Write your review on the Nubia Red Magic 6R smartphone
Smartphones Nubia Red Magic 6R
| Release Date | May 2021 |
| Availability | On sale |
| Brand | nubia |
| Model | Red Magic 6R |
Design & Screen
| Color | Silver, Gray |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 75.3 x 163 x 7.8 mm (millimeters) 2.96 x 6.42 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 186 g (grams) 6.56 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.67 " (inches) 169.4 mm (millimeters) |
| Display area | 87 % |
| Resolution | 1080x2400 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 395 ppi (pixels per inch) 155 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Refresh rate 144 Hz Without Notch Touch sampling rate 360 Hz Variable refresh rate VRR DCI-P3 Max brightness HBM - 770 cd/m² Capacitive Scratch resistant Frameless Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 683 x 5 963) |
| Aperture | f/1.8 |
Main camera
| Primary camera resolution | 64 Mpx (5 367 x 11 925) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX682 Exmor RS More smartphones with Sony IMX682 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.79 |
| Slow motion video | 480 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom 4K Video Digital image stabilization Quadruple camera Laser AF Optical Stabilization (OIS) Continuous autofocus Manual focus Touch focus Autofocus Self-timer Scene mode Face Detection White balance settings Geotagging HDR ISO settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 888 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 888 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 1x Cortex X1 2.84GHz combined with 3x Cortex A78 2.42GHz combined with 4xCortex A55 1.8GHz |
| CPU type | UFS Storage 3.1 |
| Frequency | 2.84 GHz (gigahertz) 2840 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 831855 |
| Antutu version | 9 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 660 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 11 |
Battery
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 850, 1700/2100 AWS 1, 900, 2600, 700, 800, 1900, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900 |
| 2G | 1900, 800, 850, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display WiFi MiMO |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS GPS (L1+L5) |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine