Price and specifications
OnePlus 15T smartphone
| Screen size | 1 024 " |
| Storage space | 1 024 GB |
| Primary camera resolution | 50 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 7 500 mAh |
| Antutu score | 4 455 423 |
Write your review on the OnePlus 15T smartphone
Smartphones ONEPLUS 15T
| Release Date | 2026 |
| Availability | On sale |
| Brand | ONEPLUS |
| Model | 15T |
Design & Screen
| Size | 71.8 x 150.6 x 8.4 mm (millimeters) 2.83 x 5.93 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 194 g (grams) 6.84 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 1024 " (inches) 26009.6 mm (millimeters) |
| Type | Oled |
| Resolution | 1216x2640 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 460 ppi (pixels per inch) 180 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Damage-resistant glass Refresh rate 165Hz HDR |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 715 x 5 893) |
Main camera
| Primary camera resolution | 50 Mpx (4 799 x 10 419) |
| Secondary primary camera resolution | 50 Mpx (4 799 x 10 419) |
| Flash type | Dual LED |
| Aperture | f/2.8, f/1.8 |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Additional information | Optical Stabilization (OIS) |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| Antutu score | 4455423 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Storage space | 1024 GB (gigabytes) ca. equivalent to 186182 Songs 409600 Photos 3413 Movies |
Software
| Operating system | Android 16 |
Battery
| Battery capacity | 7500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 5G | 800, 700, 900, 850, 2100, 1800, 2500, 2300, 3500, 2600, 3700 |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ax 802.11n 802.11be 802.11ac |
Bluetooth
| Bluetooth version |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine