Price and specifications
8GB · 128GB smartphone
| Screen size | 6.57 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 48 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 325 776 |
Write your review on the Oppo Reno4 Z 5G smartphone
Smartphones Oppo Reno4 Z 5G
| Release Date | October 2020 |
| Availability | On sale |
| Brand | Oppo |
| Model | Reno4 Z 5G |
| Successor model |
Oppo Reno5 Z |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Glass |
| Size | 75.5 x 163.8 x 8.1 mm (millimeters) 2.97 x 6.45 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 184 g (grams) 6.49 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.57 " (inches) 166.9 mm (millimeters) |
| Display area | 84 % |
| Resolution | 1080x2400 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Refresh rate 120 Hz Hole-punch Notch Brightnes 480 cd/m² (typ) Touch sampling rate 120 Hz 81.5% NTSC 1500:1 contrast ratio 2.5D curved glass screen Scratch resistant Capacitive Corning Gorilla Glass 3+ Frameless Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 683 x 5 963) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 48 Mpx (4 648 x 10 327) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX586 Exmor RS More smartphones with Sony IMX586 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.7 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom 4K Video Ultra stable video Quadruple camera Continuous autofocus Digital image stabilization Touch focus Autofocus Face Detection Dual front camera Continuous shooting White balance settings Scene mode Exposure compensation HDR Self-timer Night Mode Geotagging ISO settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Dimensity 800 MT6873 More smartphones with MediaTek Dimensity 800 MT6873 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xCortex•A76 2.0GHz combined with 4xCortex•A55 2.0GHz |
| CPU type | UFS Storage 2.1 |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 325776 |
| Antutu version | 8 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-G57 MP4 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) More smartphones with 8 GB or more RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 10 More smartphones with Android 10 operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 2300, 1700/2100, 2500 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 900, 800 |
| 2G | 900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS Galileo QZSS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine