Price and specifications
8GB · 128GB smartphone
| Screen size | 6.78 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 64 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 8 300 mAh |
| Antutu score | 320 000 |
Write your review on the OUKITEL WP17 smartphone
Smartphones OUKITEL WP17
| Release Date | October 2021 |
| Availability | On sale |
| Brand | OUKITEL |
| Model | WP17 |
| Predecessor model |
OUKITEL WP15 |
Design & Screen
| Color | Black, Orange |
| Body materials | Rugged Smartphone Metal |
| Size | 83 x 176 x 14.9 mm (millimeters) 3.27 x 6.93 x 0.59 " (inches) |
| Weight | 485 g (grams) 17.11 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 6.78 " (inches) 172.2 mm (millimeters) |
| Display area | 76 % |
| Resolution | 1080x2400 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 388 ppi (pixels per inch) 152 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Refresh rate 90 Hz Hole-punch Notch 1000:1 contrast ratio Brightnes 480 cd/m² (typ) Capacitive Corning Gorilla Glass 5 In-cell Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 683 x 5 963) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 64 Mpx (5 367 x 11 925) |
| Flash type | No |
| Sensor | Samsung GW3 More smartphones with Samsung GW3 camera sensor |
| Sensor type | ISOCELL |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom 4K Video Autofocus Triple camera Phase detection autofocus (PDAF) Touch focus Face Detection HDR ISO settings Continuous shooting Scene mode Exposure compensation Panorama Self-timer Night Vision Geotagging White balance settings |
Others features
| Triple main camera | Yes |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio G95 More smartphones with MediaTek Helio G95 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2xCortex•A76 2.05GHz combined with 6x Cortex•A55 1.95GHz |
| CPU type | UFS Storage 2.1 |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 320000 |
| Antutu version | 9 |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-G76 3EEMC4720 MHz |
| RAM | 8 GB (gigabytes) More smartphones with 8 GB or more RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 11 |
Battery
| Battery capacity | 8300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 2300, 1700/2100, 2500 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS Galileo |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine