Price and specifications
1GB · 8GB smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx |
| Battery capacity | 2 000 mAh |
| Antutu score | 45 143 |
Write your review on the Poptel K1 smartphone
| Release Date | 2021 |
| Availability | On sale |
| Brand | Poptel |
| Model | K1 |
Design & Screen
| Color | Blue |
| Body materials | Plastic |
| Size | 72 x 142.8 x 10.3 mm (millimeters) 2.83 x 5.62 x 0.41 " (inches) |
| Weight | 146 g (grams) 5.15 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 67 % |
| Resolution | 480x850 px |
| Pixel density | Medium High density 195 ppi (pixels per inch) 76 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen Without Notch Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (1 063 x 1 881) |
| Aperture | f/2.8 |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 680 x 2 976) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737, MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xCortex•A53 1.3GHz |
| CPU type | -- |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 45143 |
| Antutu version | 8 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 10 More smartphones with Android 10 operating system |
Battery
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 900, 2600, 800, 2500 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine