Price and specifications
4GB · 64GB smartphone
| Screen size | 6.52 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
| Antutu score | 104 325 |
Write your review on the Realme C11 2021 smartphone
Smartphones Realme C11 2021
| Release Date | June 2021 |
| Availability | On sale |
| Brand | Realme |
| Model | C11 2021 |
Design & Screen
| Color | Blue, Gray |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.4 x 165.2 x 8.9 mm (millimeters) 3.01 x 6.5 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 190 g (grams) 6.7 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.52 " (inches) 165.6 mm (millimeters) |
| Display area | 80 % |
| Resolution | 720x1600 px |
| Pixel density | eXtra High density 264 ppi (pixels per inch) 103 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Max brightness HBM - 480 cd/m² Water Drop Notch Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant Capacitive 2.5D curved glass screen Frameless Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 500 x 3 333) |
| Aperture | f/2.4 |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 419 x 5 374) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 90 fps (frames per second) |
| Features | Dual camera Digital zoom Touch focus Autofocus Geotagging Continuous shooting Face Detection HDR ISO settings White balance settings Scene mode Exposure compensation Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Spreadtrum |
| SoC (Model) | Spreadtrum Unisoc SC9863 More smartphones with Spreadtrum Unisoc SC9863 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xCortex•A55 1.3GHz combined with 4xCortex•A55 1.2GHz |
| CPU type | EMMC 5.1 Storage |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 104325 |
| Antutu version | 9 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8322 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 11 |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 2500, 2300, 1700/2100 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine