Price and specifications
4GB 64GB smartphone
| Screen size | 6.3 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 25 Mpx |
| Battery capacity | 3 500 mAh |
| Antutu score | 156 000 |
Write your review on the Realme U1 smartphone
| Release Date | November 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Realme |
| Model | U1 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold |
| Body materials | Plastic |
| Size | 74.0 x 157.0 x 8 mm (millimeters) 2.91 x 6.18 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 168 g (grams) 5.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.3 " (inches) 160 mm (millimeters) |
| Display area | 83 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x2340 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 409 ppi (pixels per inch) 160 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1500:1 contrast ratio Capacitive 450 cd/m2 Frameless Corning Gorilla Glass 3 Multi-touch LTPS (Low Temperature PolySilicon) Water Drop Notch Notch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 25 Mpx (3 397 x 7 359) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 449 x 5 308) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (961 x 2 081) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek Helio P70 More smartphones with MediaTek Helio P70 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.5GHz ARM Cortex A73 combined with 4x2.0GHz ARM Cortex A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.5 GHz (gigahertz) 2500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 156000 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-G72 MP4 800MHz |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 900, 850, 2300, 2600, 2500 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine