Price and specifications
A750F 128GB smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 24 Mpx |
| Selfie camera resolution | 24 Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
| Antutu score | 116 370 |
Write your review on the Samsung Galaxy A7 (2018) smartphone
Smartphones Samsung Galaxy A7 (2018)
| Release Date | September 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy A7 (2018) |
| Predecessor model |
Samsung Galaxy A7 (2017) |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold, Pink |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 76.8 x 159.8 x 7.5 mm (millimeters) 3.02 x 6.29 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 168 g (grams) 5.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 74 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x2220 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 411 ppi (pixels per inch) 161 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | LED Notifications Capacitive Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 24 Mpx (3 417 x 7 024) |
| Aperture | f/1.9 |
Main camera
| Primary camera resolution | 24 Mpx (3 417 x 7 024) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 973 x 4 055) |
| Third primary camera resolution | 5 Mpx |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Exposure compensation Dual camera Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Second camera Wide angle 120º, PDAF Focus, Third rear camera f/2.2 aperture, Third rear camera 5 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Samsung |
| SoC (Model) | Samsung Exynos 7 Octa 7885 More smartphones with Samsung Exynos 7 Octa 7885 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2x2.2GHz ARM Cortex-A73 combined with 6x 1.6GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 116370 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-G71 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2600, 850, 700, 900, 800, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine