Price and specifications
Samsung Galaxy Core 2 smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 0.768 GB |
| Storage space | 4 GB |
| Primary camera resolution | 5 Mpx |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Battery capacity | 2 000 mAh |
| Antutu score | 11 893 |
Write your review on the Samsung Galaxy Core 2 smartphone
Smartphones Samsung Galaxy Core 2
| Release Date | July 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy Core 2 |
| Predecessor model |
Samsung Galaxy Core |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Size | 68.0 x 130.3 x 9.8 mm (millimeters) 2.68 x 5.13 x 0.39 " (inches) |
| Weight | 139 g (grams) 4.9 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 64 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 480x800 px |
| Pixel density | Medium High density 207 ppi (pixels per inch) 81 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
Main camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (1 732 x 2 887) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | Unknown |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Face Detection Autofocus Touch focus Geotagging |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Spreadtrum |
| SoC (Model) | Spreadtrum SC7735S |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.2 GHz (gigahertz) 1200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 11893 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP4 |
| RAM | 0.768 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 4 GB (gigabytes) ca. equivalent to 727 Songs 1600 Photos 13 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | No |
| Proximity sensing | No |
Software
| Operating system | Android 4.4 More smartphones with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100, 1900, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine