Price and specifications
J410G smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
| Antutu score | 32 000 |
Write your review on the Samsung Galaxy J4 Core smartphone
Smartphones Samsung Galaxy J4 Core
| Release Date | May 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy J4 Core |
| Successor model |
Samsung Galaxy A2 Core |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Copper |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.1 x 160.6 x 7.9 mm (millimeters) 3 x 6.32 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 177 g (grams) 6.24 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 74 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1480 px |
| Pixel density | eXtra High density 274 ppi (pixels per inch) 107 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Multi-touch LED Notifications Without Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 560 x 3 205) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (1 973 x 4 055) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Front Flash Face Detection HDR Geotagging Panorama ISO settings Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 32000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 850, 1800, 900, 2600, 800 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine