Price and specifications
4GB 64GB smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
Write your review on the Samsung Galaxy J6+ Plus smartphone
Smartphones Samsung Galaxy J6+ Plus
| Release Date | September 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy J6+ Plus |
Design & Screen
| Color | Black, Red, Blue |
| Body materials | Plastic |
| Size | 76.9 x 161.4 x 7.9 mm (millimeters) 3.03 x 6.35 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 178 g (grams) 6.28 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 73.85 % |
| Type | TFT |
| Resolution | 720x1480 px |
| Pixel density | eXtra High density 274 ppi (pixels per inch) 107 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (1 973 x 4 055) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 515 x 5 169) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 560 x 3 205) |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/1.9 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Aperture size - f/2.2 (#2), Secondary rear camera - 5 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 850, 800, 1800, 900, 2100, 1900, 2600 |
| 3G | 900, 850, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features | Audio/Visual Remote Control Profile (AVRCP) Device ID Profile (DIP) Human Interface Profile (HID) Message Access Profile (MAP) Object Push Profile (OPP) Personal Area Networking Profile (PAN) Phone Book Access Profile (PBAP/PAB) |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine