Price and specifications
Samsung Galaxy S5 Plus smartphone
| Screen size | 5.1 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 2.1 Mpx |
| Battery capacity | 2 800 mAh |
| Antutu score | 51 945 |
Write your review on the Samsung Galaxy S5 Plus smartphone
Smartphones Samsung Galaxy S5 Plus
| Release Date | October 2014 |
| Availability | On sale |
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S5 Plus |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold, White |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 72.5 x 142.0 x 8.1 mm (millimeters) 2.85 x 5.59 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 145 g (grams) 5.11 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.1 " (inches) 129.5 mm (millimeters) |
| Display area | 68 % |
| Type | Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 432 ppi (pixels per inch) 169 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 2.1 Mpx (1 061 x 1 885) |
Main camera
| Primary camera resolution | 15.9 Mpx (2 905 x 5 164) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Samsung S5K2P2XX More smartphones with Samsung S5K2P2XX camera sensor |
| Sensor type | ISOCELL |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Panorama ISO settings White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 805 APQ8084 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 450 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.5 GHz (gigahertz) 2500 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 51945 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 420 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Wireless charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2600, 2100, 850, 800, 900 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine