Price and specifications
Siswoo C55 Longbow smartphone
| Screen size | 5.5 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 3 300 mAh |
Write your review on the Siswoo C55 Longbow smartphone
Smartphones Siswoo C55 Longbow
| Release Date | August 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Siswoo |
| Model | C55 Longbow |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 78 x 154.5 x 8.4 mm (millimeters) 3.07 x 6.08 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 160 g (grams) 5.64 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.5 " (inches) 139.7 mm (millimeters) |
| Display area | 69.42 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 267 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Full Lamination Technology OGS (One Glass Solution) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Sensor | Omnivision OV8865 More smartphones with Omnivision OV8865 camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI 2 |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Additional information | Interpolated resolution - 13 MP |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6753 More smartphones with MediaTek MT6753 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP3 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3300 mAh |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 900, 2100, 1900 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine