Price and specifications
64GB smartphone
| Screen size | 5.7 " |
| RAM | 6 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 23 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4 Mpx |
| Battery capacity | 4 080 mAh |
| Antutu score | 153 869 |
Write your review on the Smartisan M1L smartphone
Smartphones Smartisan M1L
| Release Date | October 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Smartisan |
| Model | M1L |
Design & Screen
| Color | Brown, Silver, White |
| Body materials | Metal |
| Size | 79.0 x 159.7 x 8.3 mm (millimeters) 3.11 x 6.29 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 175 g (grams) 6.17 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.7 " (inches) 144.8 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 515 ppi (pixels per inch) 201 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1500:1 contrast ratio 95% NTSC 400 cd/m2 Corning Gorilla Glass 4 Capacitive NTSC Multi-touch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 23 Mpx (3 597 x 6 394) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Sony IMX318 Exmor RS More smartphones with Sony IMX318 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Panorama Optical Stabilization (OIS) Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 821 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 821 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Dual cluster Kryo 2x2.4GHz combined with 2x1.6GHz |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.4 GHz (gigahertz) 2400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 153869 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 530 |
| RAM | 6 GB (gigabytes) More smartphones with 6 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 3 |
Battery
| Battery capacity | 4080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2500, 2300, 700, 2600, 850, 800 |
| 3G | 800, 1900, 1800, 1700/2100, 2100, 850, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine