Price and specifications
Vestel Venus Z10 smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 3 050 mAh |
Write your review on the Vestel Venus Z10 smartphone
Smartphones Vestel Venus Z10
| Release Date | August 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vestel |
| Model | Venus Z10 |
Design & Screen
| Color | Gold, Black, Blue |
| Body materials | Metal |
| Size | 73 x 147 x 7.4 mm (millimeters) 2.87 x 5.79 x 0.29 " (inches) |
| Weight | 146 g (grams) 5.15 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 69.69 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant Anti-fingerprint coating 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Additional information | Phase detection |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 435 MSM8940 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x 1.4 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.1 GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 505 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7.1 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3050 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 800, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine