Price and specifications
8GB 128GB V1829A smartphone
| Screen size | 6.39 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 48 Mpx |
| Selfie camera resolution | 16 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 62 500 |
Write your review on the Vivo X27 smartphone
Smartphones Vivo X27
| Release Date | May 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vivo |
| Model | X27 |
Design & Screen
| Color | Blue, Rose-gold |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 74.3 x 157.7 x 9 mm (millimeters) 2.93 x 6.21 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 188 g (grams) 6.63 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.39 " (inches) 162.3 mm (millimeters) |
| Display area | 85 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x2340 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 403 ppi (pixels per inch) 158 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Multi-touch Frameless Scratch resistant Without Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 16 Mpx (2 717 x 5 889) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 48 Mpx (4 707 x 10 198) |
| Secondary primary camera resolution | 13 Mpx (2 449 x 5 308) |
| Third primary camera resolution | 5 Mpx |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX586 Exmor RS More smartphones with Sony IMX586 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Manual focus ISO settings Optical zoom Optical Stabilization (OIS) Retractable front camera Panorama Self-timer Scene mode Triple camera Touch focus White balance settings |
Others features
| Triple main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Third camera 5MP f/2.48 aperture, Pixel size 1.6 μm (4 in 1 pixel binning), Second camera wide angle |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 62500 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) More smartphones with 8 GB or more RAM |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies More smartphones with 128 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 900, 850, 2600, 2300, 2500 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 2000, 900, 1900+ |
| 2G | 1900, 800, 850, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine