Price and specifications
Vivo X27 Pro smartphone
| Screen size | 6.7 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 256 GB |
| Primary camera resolution | 48 Mpx |
| Selfie camera resolution | 32 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
| Antutu score | 174 000 |
Write your review on the Vivo X27 Pro smartphone
Smartphones Vivo X27 Pro
| Release Date | April 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vivo |
| Model | X27 Pro |
| Successor model |
Vivo X30 Pro |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold, Rose-gold |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 74.6 x 165.7 x 9 mm (millimeters) 2.94 x 6.52 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 200 g (grams) 7.05 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.7 " (inches) 170.2 mm (millimeters) |
| Display area | 89 % |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x2460 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 401 ppi (pixels per inch) 157 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Multi-touch Frameless Scratch resistant Without Notch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 32 Mpx (3 748 x 8 538) |
| Aperture | f/2.0, f/2.0 |
Main camera
| Primary camera resolution | 48 Mpx (4 591 x 10 455) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 874 x 4 269) |
| Third primary camera resolution | 5 Mpx |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX586 Exmor RS More smartphones with Sony IMX586 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Face Detection Exposure compensation Geotagging Front Flash ISO settings HDR Optical Stabilization (OIS) Manual focus Panorama Optical zoom Scene mode Retractable front camera Touch focus Self-timer White balance settings Triple camera |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Third camera 2MP night vision, Pixel size 1.6 μm (4 in 1 pixel binning) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 710 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 710 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2xCortex A75 2,2 GHz combined with 6Cortex A55 1,7GHz. |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 174000 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 616 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) More smartphones with 8 GB or more RAM |
Storage
| Storage space | 256 GB (gigabytes) ca. equivalent to 46545 Songs 102400 Photos 853 Movies More smartphones with 256 GB and more internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 9 More smartphones with Android 9 (Pie) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 900, 850, 2600, 2500, 2300 |
| 3G | 1900, 2100, 850, 1700/2100 AWS A-F, 2000, 900, 1900+ |
| 2G | 1900, 800, 850, 1800, 900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 5.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GLONASS Galileo GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback




Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine