Price and specifications
Vivo X300 Ultra smartphone
| Screen size | 1 024 " |
| Storage space | 1 024 GB |
| Primary camera resolution | 200 Mpx |
| Selfie camera resolution | 50 Mpx |
| Battery capacity | 6 600 mAh |
Write your review on the Vivo X300 Ultra smartphone
Smartphones Vivo X300 Ultra
| Release Date | 2026 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vivo |
| Model | X300 Ultra |
Design & Screen
| Size | 76.8 x 163 x 8.2 mm (millimeters) 3.02 x 6.42 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 237 g (grams) 8.36 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 1024 " (inches) 26009.6 mm (millimeters) |
| Type | Oled |
| Resolution | 1440x3168 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 510 ppi (pixels per inch) 199 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Damage-resistant glass Refresh rate 144Hz HDR |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 50 Mpx (4 767 x 10 489) |
Main camera
| Primary camera resolution | 200 Mpx (9 535 x 20 975) |
| Secondary primary camera resolution | 200 Mpx (9 535 x 20 975) |
| Third primary camera resolution | 50 Mpx |
| Flash type | Dual LED |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Triple main camera | Yes |
| Additional information | Optical Stabilization (OIS) |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
Graphics & Memory
| GPU | Adreno 830 |
Storage
| Storage space | 1024 GB (gigabytes) ca. equivalent to 186182 Songs 409600 Photos 3413 Movies |
Software
| Operating system | Android 16 |
Battery
| Battery capacity | 6600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 5G | 800, 700, 900, 850, 2100, 1800, 2500, 2300, 3500, 2600, 3700 |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ax 802.11n 802.11be 802.11ac |
Bluetooth
| Bluetooth version |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback



Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine