Price and specifications
Vivo Xplay 3S smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 200 mAh |
| Antutu score | 36 258 |
Write your review on the Vivo Xplay 3S smartphone
Smartphones Vivo Xplay 3S
| Release Date | November 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vivo |
| Model | Xplay 3S |
Design & Screen
| Size | 82.6 x 158.2 x 8.7 mm (millimeters) 3.25 x 6.23 x 0.34 " (inches) |
| Weight | 174 g (grams) 6.14 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 75 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1440x2560 px |
| Pixel density | 3x eXtra High density 490 ppi (pixels per inch) 192 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass 3 Capacitive Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 0 fps (frames per second) |
| Features | Face Detection Autofocus Scene mode HDR Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 801 MSM8974AB v3 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Krait 400 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.3 GHz (gigahertz) 2300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 36258 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 330 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.3 More smartphones with Android 4 (Jelly Bean) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2600, 2300 |
| 3G | 2100, 1900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS S-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine