Price and specifications
4GB 32GB smartphone
| Screen size | 5.99 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 3 360 mAh |
| Antutu score | - |
Write your review on the Vivo Y71 smartphone
Smartphones Vivo Y71
| Release Date | April 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Vivo |
| Model | Y71 |
| Successor model |
Vivo Y72 5G |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, Rose-gold |
| Body materials | Plastic |
| Size | 75.7 x 155.9 x 7.8 mm (millimeters) 2.98 x 6.14 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.99 " (inches) 152.1 mm (millimeters) |
| Display area | 78 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1440 px |
| Pixel density | eXtra High density 269 ppi (pixels per inch) 105 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 2.5D curved glass screen Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 414 x 2 829) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 550 x 5 098) |
| Flash type | No |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 0 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3360 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 2300, 850 |
| 3G | 850, 2100, 900 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine