Price and specifications
Walton Primo VX Plus smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 700 mAh |
Write your review on the Walton Primo VX Plus smartphone
Smartphones Walton Primo VX Plus
| Release Date | February 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Walton |
| Model | Primo VX Plus |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Metal Glass |
| Size | 72.8 x 150.2 x 5.8 mm (millimeters) 2.87 x 5.91 x 0.23 " (inches) |
| Weight | 134 g (grams) 4.73 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 68.39 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Corning Gorilla Glass 3 Scratch resistant OGS (One Glass Solution) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6753 More smartphones with MediaTek MT6753 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP3 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2700 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2600, 2100 |
| 3G | 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine