Price and specifications
1GB 8GB smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 200 mAh |
| Antutu score | 25 479 |
Write your review on the Wileyfox Spark smartphone
Smartphones Wileyfox Spark
| Release Date | June 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Wileyfox |
| Model | Spark |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 70.4 x 143.0 x 8.7 mm (millimeters) 2.77 x 5.63 x 0.34 " (inches) |
| Weight | 134 g (grams) 4.73 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 67 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 294 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 650:1 contrast ratio 420 cd/m² Dragontrail glass Capacitive Multi-touch Full Lamination Technology Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Omnivision OV8865 More smartphones with Omnivision OV8865 camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI 2 |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6735A More smartphones with MediaTek MT6735A processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 25479 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 13 |
Battery
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2600, 1800, 800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GPS A-GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine