Price and specifications
2GB 16GB smartphone
| Screen size | 6.44 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 5 300 mAh |
| Antutu score | 84 272 |
Write your review on the Xiaomi Mi Max smartphone
Smartphones Xiaomi Mi Max
| Release Date | May 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Max |
Design & Screen
| Color | Champagne, Black |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 88.7 x 174.1 x 7.6 mm (millimeters) 3.49 x 6.85 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 211 g (grams) 7.44 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.44 " (inches) 163.6 mm (millimeters) |
| Display area | 74.28 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 342 ppi (pixels per inch) 134 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Display manufacturer - Tianma (R63350) Scratch resistant 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass 3 450 cd/m² 1000:1 contrast ratio 72% NTSC |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Samsung S5K5E8 More smartphones with Samsung S5K5E8 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 84272 |
| Antutu version | 7 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7.1 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5300 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 850, 800, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine