Price and specifications
Standard Edition smartphone
| Screen size | 5.7 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 22.6 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 4 070 mAh |
| Antutu score | 160 227 |
Write your review on the Xiaomi Mi Note 2 smartphone
Smartphones Xiaomi Mi Note 2
| Release Date | October 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi Note 2 |
| Predecessor model |
Xiaomi Mi Note Pro |
Design & Screen
| Color | Black, Silver, Gray |
| Body materials | Aluminium Alloy Glass |
| Size | 77.3 x 156.2 x 7.6 mm (millimeters) 3.04 x 6.15 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 166 g (grams) 5.86 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.7 " (inches) 144.8 mm (millimeters) |
| Display area | 74.42 % |
| Type | Oled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 386 ppi (pixels per inch) 151 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Dual Edge display Scratch resistant 110% NTSC 100000:1 contrast ratio |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 22.6 Mpx (3 518 x 6 254) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX318 Exmor RS More smartphones with Sony IMX318 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Additional information | 6-element lens, Phase detection, 720p @ 120 fps, Wide-angle lens - 80° |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro More smartphones with Qualcomm Snapdragon 821 MSM8996 Pro processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2x2.35GHz Kryo combined with 2x2.0GHz Kryo |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.35 GHz (gigahertz) 2350 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 160227 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 530 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4070 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 850, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 800, 900, 850, 2100, 1900 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine