Price and specifications
3GB 32GB smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 3 080 mAh |
| Antutu score | 68 018 |
Write your review on the Xiaomi Mi4c smartphone
Smartphones Xiaomi Mi4c
| Release Date | September 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi4c |
| Predecessor model |
Xiaomi Mi4 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Pink, White, Yellow |
| Body materials | Magnesium alloy Polycarbonate |
| Size | 69.6 x 138.1 x 7.8 mm (millimeters) 2.74 x 5.44 x 0.31 " (inches) |
| Weight | 132 g (grams) 4.66 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 441 ppi (pixels per inch) 173 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 95% NTSC Full Lamination Technology Corning Concore Glass NTSC Multi-touch Scratch resistant OGS (One Glass Solution) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX258 More smartphones with Sony IMX258 camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Face Detection Digital zoom HDR Geotagging Macro mode ISO settings Panorama Manual focus Touch focus Scene mode White balance settings |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 808 MSM8992 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Quad-core 1.44GHz Cortex-A53 combined with Dual-core 1.82GHz |
| CPU type | Hexa-Core
6 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 68018 |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 418 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 0 |
Battery
| Battery capacity | 3080 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine