Price and specifications
Xiaomi Mi5c smartphone
| Screen size | 5.15 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 860 mAh |
| Antutu score | 60 568 |
Write your review on the Xiaomi Mi5c smartphone
Smartphones Xiaomi Mi5c
| Release Date | February 2017 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Mi5c |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, Rose-gold, White |
| Body materials | Aluminium Alloy Metal |
| Size | 69.7 x 144.4 x 7.1 mm (millimeters) 2.74 x 5.69 x 0.28 " (inches) |
| Weight | 135 g (grams) 4.76 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.15 " (inches) 130.8 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 428 ppi (pixels per inch) 167 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1500:1 contrast ratio Capacitive 550 cd/m2 NTSC Multi-touch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 598 x 4 619) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Continuous autofocus Autofocus Digital zoom Continuous shooting Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Panorama Manual focus Self-timer Scene mode White balance settings Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | XiaoMi |
| SoC (Model) | Xiaomi Surge S1 More smartphones with Xiaomi Surge S1 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x2.2GHz ARM Cortex-A53 combined with 4x1.4GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2.2 GHz (gigahertz) 2200 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 60568 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T860 MP4 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Barometer | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | Yes |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 0 |
Battery
| Battery capacity | 2860 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500, 900, 850 |
| 3G | 1900, 1700/2100, 2100, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine