Price and specifications
3gb 32GB smartphone
| Screen size | 5.84 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 12 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
Write your review on the Xiaomi Redmi 6 Pro smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi 6 Pro
| Release Date | June 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi 6 Pro |
Design & Screen
| Color | Gold, Rose-gold, Blue, Red, Black |
| Body materials | Metal |
| Size | 71.7 x 149.3 x 8.8 mm (millimeters) 2.82 x 5.88 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 178 g (grams) 6.28 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.84 " (inches) 148.3 mm (millimeters) |
| Display area | 79.79 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1080x2280 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 432 ppi (pixels per inch) 169 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 2.5D curved glass screen Scratch resistant 84% NTSC 1500:1 contrast ratio |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 539 x 3 249) |
Main camera
| Primary camera resolution | 12 Mpx (2 384 x 5 034) |
| Secondary primary camera resolution | 5 Mpx (1 539 x 3 249) |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
| Additional information | 5-element lens, Phase detection, Secondary rear camera - 5 MP, 720p @ 120 fps |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8.1 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 850, 800, 1900, 900, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | Yes |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine