Price and specifications
24GB+1TB smartphone
| Screen size | 1 024 " |
| RAM | 16 GB |
| Storage space | 24 GB |
| Primary camera resolution | 50 Mpx |
| Selfie camera resolution | 20 Mpx |
| Battery capacity | 5 500 mAh |
| Antutu score | 2 253 454 |
Write your review on the Xiaomi Redmi K70 Ultra smartphone
Smartphones Xiaomi Redmi K70 Ultra
| Availability | On sale |
| Brand | Xiaomi |
| Model | Redmi K70 Ultra |
Design & Screen
| Color | Black, White, Green |
| Body materials | Glass Aluminium Alloy |
| Size | 75.1 x 160.4 x 8.4 mm (millimeters) 2.96 x 6.31 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 204 g (grams) 7.2 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 1024 " (inches) 26009.6 mm (millimeters) |
| Display area | 87.5 % |
| Type | Oled |
| Resolution | 1220x2712 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 446 ppi (pixels per inch) 174 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Refresh rate 144Hz |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 20 Mpx (3 000 x 6 667) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 50 Mpx (4 743 x 10 542) |
| Secondary primary camera resolution | 8 Mpx (1 897 x 4 217) |
| Third primary camera resolution | 2 Mpx |
| Flash type | Dual LED |
| Sensor | Sony LYT-800 |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 960 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus Optical Stabilization (OIS) Digital zoom Continuous shooting HDR Geotagging Face Detection Panorama Scene mode Touch focus 8K Video Self-timer |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
| Additional information | Optical Stabilization (OIS) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | МеdiаТеk |
| SoC (Model) | Mediatek Dimensity 9300 Plus |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 1x3.4 GHz ARM Cortex-X4, 3x2.85 GHz ARM Cortex-X4, 4x2.0 GHz ARM Cortex-A720 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 3.4 GHz (gigahertz) 3400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 2253454 |
| Antutu version | 10 |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Immortalis-G720 MC12 |
| RAM | 16 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 24 GB (gigabytes) ca. equivalent to 4364 Songs 9600 Photos 80 Movies |
| SD card slot | No |
| SIM SD Card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the screen |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 14 |
Battery
| Battery capacity | 5500 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 900, 850, 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2600 |
| 5G | 800, 700, 900, 850, 2100, 1800, 2500, 2300, 3500, 2600, 4700, 3700 |
| 3G | 900, 850, 1900, 1700/2100, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11n 802.11ax 802.11be |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display WiFi MiMO |
Bluetooth
| Bluetooth version | |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS QZSS Galileo NavIC |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine