Price and specifications
Xolo One HD smartphone
| Screen size | 5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx |
| Battery capacity | 2 300 mAh |
Write your review on the Xolo One HD smartphone
Smartphones Xolo One HD
| Release Date | December 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | Xolo |
| Model | One HD |
Design & Screen
| Color | Black, White |
| Size | 72.6 x 143 x 9.5 mm (millimeters) 2.86 x 5.63 x 0.37 " (inches) |
| Weight | 150 g (grams) 5.29 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5 " (inches) 127 mm (millimeters) |
| Display area | 66.6 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 294 ppi (pixels per inch) 115 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Full Lamination Technology |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 4.9 Mpx (1 500 x 2 667) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Sensor | OmniVision More smartphones with OmniVision camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI 2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode |
Others features
| Additional information | 5-element lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | Mediatek MT6580M More smartphones with Mediatek MT6580M processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2300 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine