Price and specifications
Zoji Z33 smartphone
| Screen size | 5.85 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 16 Mpx |
| Selfie camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 4 600 mAh |
| Antutu score | 34 562 |
Write your review on the Zoji Z33 smartphone
Smartphones Zoji Z33
| Release Date | August 2018 |
| Availability | On sale |
| Brand | Zoji |
| Model | Z33 |
Design & Screen
| Color | Black, Orange |
| Size | 77.0 x 156.7 x 12.0 mm (millimeters) 3.03 x 6.17 x 0.47 " (inches) |
| Weight | 213 g (grams) 7.51 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 5.85 " (inches) 148.6 mm (millimeters) |
| Display area | 66 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 720x1512 px |
| Pixel density | eXtra High density 286 ppi (pixels per inch) 112 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Corning Gorilla Glass Capacitive Scratch resistant Multi-touch |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 13 Mpx (2 488 x 5 225) |
Main camera
| Primary camera resolution | 16 Mpx (2 760 x 5 797) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (976 x 2 049) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.2 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection ISO settings HDR Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Dual main camera | Yes |
| Dual front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6739 More smartphones with MediaTek MT6739 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 34562 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR GE8100 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 8 More smartphones with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4600 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 2100, 1700/2100 AWS 1, 1800, 2600, 850, 700, 900, 800, 2500, 2300 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1900, 800, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine