Price and specifications
Zopo Color C1 smartphone
| Screen size | 4.5 " |
| RAM | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Primary camera resolution | 4.9 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.9 Mpx |
| Battery capacity | 1 700 mAh |
Write your review on the Zopo Color C1 smartphone
Smartphones Zopo Color C1
| Release Date | January 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | Zopo |
| Model | Color C1 |
Design & Screen
| Color | Black, White, Yellow, Red, Blue |
| Body materials | Plastic |
| Size | 65.7 x 133 x 8.5 mm (millimeters) 2.59 x 5.24 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 145 g (grams) 5.11 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 4.5 " (inches) 114.3 mm (millimeters) |
| Display area | 64.07 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 480x854 px |
| Pixel density | High density 218 ppi (pixels per inch) 85 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Viewing angle - 178° |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.9 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 4.9 Mpx (1 499 x 2 668) |
| Sensor | Omnivision OV2680 More smartphones with Omnivision OV2680 camera sensor |
| Sensor type | CMOS BSI+ |
| Aperture | f/2.8 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital image stabilization Digital zoom Panorama Geotagging Touch focus HDR White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode |
Others features
| Additional information | 4-element lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6580 More smartphones with MediaTek MT6580 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM | 1 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 5.1 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 1700/2100 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 850, 2100, 1900 |
| 2G | 850, 1800, 900, 1900 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine