Price and specifications
ZTE Blade A622 smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 5 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
Write your review on the ZTE Blade A622 smartphone
Smartphones ZTE Blade A622
| Release Date | 2019 |
| Availability | On sale |
| Brand | ZTE |
| Model | Blade A622 |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Plastic |
| Size | 71 x 147 x 8.5 mm (millimeters) 2.8 x 5.79 x 0.33 " (inches) |
| Weight | 160 g (grams) 5.64 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 71.65 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 720x1280 px |
| Pixel density | eXtra High density 282 ppi (pixels per inch) 110 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive 2.5D curved glass screen |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 5 Mpx (1 677 x 2 982) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Others features
| Dual main camera | No |
| Dual front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.4 GHz (gigahertz) 1400 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 308 |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More smartphones with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 7.1 More smartphones with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features | Audio/Visual Remote Control Profile (AVRCP) File Transfer Profile (FTP) Human Interface Profile (HID) Low Energy (LE) Message Access Profile (MAP) Personal Area Networking Profile (PAN) Phone Book Access Profile (PBAP/PAB) |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine