Price and specifications
8GB+128GB smartphone
| Screen size | 850 " |
| RAM | 8 GB |
| Storage space | 128 GB |
| Primary camera resolution | 50 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
| Antutu score | 285 000 |
Write your review on the ZTE Blade A76 4G smartphone
Smartphones ZTE Blade A76 4G
| Release Date | 2025 |
| Availability | On sale |
| Brand | ZTE |
| Model | Blade A76 4G |
Design & Screen
| Color | Black, Blue |
| Body materials | Plastic |
| Size | 74.8 x 163.3 x 8.2 mm (millimeters) 2.94 x 6.43 x 0.32 " (inches) |
| Weight | 203 g (grams) 7.16 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 850 " (inches) 21590 mm (millimeters) |
| Display area | 82.2 % |
| Type | LCD |
| Resolution | 720x1612 px |
| Pixel density | eXtra High density 262 ppi (pixels per inch) 102 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Refresh rate 90Hz |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (1 890 x 4 233) |
| Aperture | f/2.2 |
Main camera
| Primary camera resolution | 50 Mpx (4 726 x 10 580) |
| Secondary primary camera resolution | 2 Mpx (945 x 2 116) |
| Third primary camera resolution | 2 Mpx |
| Flash type | LED |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/1.8 |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Scene mode Exposure compensation Self-timer |
Others features
| Dual main camera | No |
| Triple main camera | Yes |
| 4x main camera | No |
| Dual front camera | No |
| Triple front camera | No |
| 4x front camera | No |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Unisoc |
| SoC (Model) | Unisoc T7250 |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 2x2.0 GHz ARM Cortex-A75, 6x1.8 GHz ARM Cortex-A55 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 285000 |
| Antutu version | 9 |
Graphics & Memory
| GPU | Mali G57 |
| RAM | 8 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 128 GB (gigabytes) ca. equivalent to 23273 Songs 51200 Photos 427 Movies |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | On the side |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 15 |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 800, 700, 900, 850, 1800, 1700/2100, 2100, 1900, 2500, 2300, 2600 |
| 3G | 900, 850, 1900, 1700/2100, 2100 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot WiFi Direct WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS Beidou GLONASS Galileo |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
| Mini USB | No |
| micro USB 2.0 | No |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
| VoLTE | Yes |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine