Price and specifications
3GB 32GB smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 3 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Selfie camera resolution | 8 Mpx |
| Battery capacity | 2 200 mAh |
Write your review on the ZTE Nubia My Prague smartphone
Smartphones ZTE Nubia My Prague
| Release Date | June 2015 |
| Availability | On sale |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia My Prague |
Design & Screen
| Color | Gold, Silver |
| Size | 72.1 x 147.8 x 6.0 mm (millimeters) 2.84 x 5.82 x 0.24 " (inches) |
| Weight | 140 g (grams) 4.94 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Type | Super Amoled |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
Device Hardware
Processing unit
| CPU | Cortex A53 4x1.5GHz combined with 4x1GHz |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
| Antutu version | 6 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 405 550 Mhz |
| RAM | 3 GB (gigabytes) More smartphones with 3 GB RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Software
| Operating system | Android 5 More smartphones with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 2200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500 |
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine