Price and specifications
ZTE Nubia Z11 mini S smartphone
| Screen size | 5.2 " |
| RAM | 4 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Primary camera resolution | 22.6 Mpx |
| Selfie camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 3 000 mAh |
| Antutu score | 59 600 |
Write your review on the ZTE Nubia Z11 mini S smartphone
Smartphones ZTE Nubia Z11 mini S
| Release Date | October 2016 |
| Availability | On sale |
| Brand | ZTE |
| Model | Nubia Z11 mini S |
Design & Screen
| Color | Black, Gold, Gray |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 72.1 x 146.1 x 7.6 mm (millimeters) 2.84 x 5.75 x 0.3 " (inches) |
| Weight | 158 g (grams) 5.57 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 5.2 " (inches) 132.1 mm (millimeters) |
| Display area | 70 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 424 ppi (pixels per inch) 166 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | 2.5D curved glass screen 1500:1 contrast ratio 85% NTSC 450 cd/m2 Corning Gorilla Glass 3 Capacitive NTSC Multi-touch Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 13 Mpx (2 704 x 4 808) |
Main camera
| Primary camera resolution | 22.6 Mpx (3 518 x 6 254) |
| Flash type | Dual LED More smartphones with Dual LED flash type |
| Sensor | Sony IMX318 Exmor RS More smartphones with Sony IMX318 Exmor RS camera sensor |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Digital zoom Digital image stabilization Face Detection Exposure compensation HDR Geotagging Macro mode ISO settings Scene mode Panorama Touch focus Self-timer White balance settings |
Others features
| Additional information | Phase detection Focus, 6 element lens, Sapphire crystal glass cover lens |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Qualcomm |
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More smartphones with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 59600 |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM | 4 GB (gigabytes) More smartphones with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More smartphones with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
| SIM SD Card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Fingerprint place | In the back |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 6 More smartphones with Android 6 (Marshmallow) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1900, 1800, 2300, 2100, 2600, 2500 |
| 3G | 1900, 800, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11ac 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Display WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Beidou A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine