Price and specifications
Acer Predator 8 tablet
| Call tablet | No |
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 64 GB |
| Battery capacity | 4 550 mAh |
| Antutu score | 71 091 |
Design & Screen
| Color | Gray |
| Body materials | Plastic |
| Size | 218.0 x 127.0 x 8.7 mm (millimeters) 8.58 x 5 x 0.34 in (inches) |
| Weight | 3.5, 3.5 g (grams) 0.12, 0.12 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 67 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | eXtra High density 283 ppi (pixels per inch) 111 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 100% NTSC NTSC Multi-touch Oleophobic (lipophobic) coating |
Camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (28 284 x 177) |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (17 889 x 112) |
| Flash type | No |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.5 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Face Detection Digital zoom Scene mode Geotagging Touch focus Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Intel Atom x7-Z8700 More tablets with Intel Atom x7-Z8700 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Intel Cherry Trail |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.4 GHz (gigahertz) 2400 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 71091 |
Graphics & Memory
| GPU | Intel HD Graphics |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 64 GB (gigabytes) ca. equivalent to 11636 Songs 25600 Photos 213 Movies More tablets with 64 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Hall | No |
Software
| Operating system | Android 5 More tablets with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4550 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11n 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | No |
Others features
| Call tablet | No |
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine