Price and specifications
32GB Wifi tablet
| Call tablet | No |
| Operating system | iOS |
| Screen size | 9.7 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Battery capacity | 8 827 mAh |
| Antutu score | 180 000 |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Silver |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 240.0 x 169.5 x 7.5 mm (millimeters) 9.45 x 6.67 x 0.3 in (inches) |
| Weight | 478 g (grams) 16.86 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 9.7 " (inches) 246.4 mm (millimeters) |
| Display area | 71 % |
| Type | LCD IPS |
| Pixel density | eXtra High density 264 ppi (pixels per inch) 103 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | LED-backlit Capacitive Multi-touch LED Notifications Retina HD display Oleophobic (lipophobic) coating Scratch resistant |
Camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.2 Mpx |
| Flash type | No |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Exposure compensation Digital zoom Geotagging Face Detection Panorama HDR Touch focus Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Apple A10 Fusion APL1W24 More tablets with Apple A10 Fusion APL1W24 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | APL1W24 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.37 GHz (gigahertz) 2370 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 180000 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More tablets with 32 GB internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
| Fingerprint place | On the front |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Hall | No |
Software
| Operating system | iOS 11 More tablets with iOS 11 operating system |
Battery
| Battery capacity | 8827 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Cell ID A-GPS GPS GLONASS Wi-Fi |
Others features
| Call tablet | No |
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine