Price and specifications
4G 256GB tablet
| Operating system | iOS |
| Screen size | 10.5 " |
| RAM (Random-access memory) | 4 GB |
| Storage space | 256 GB |
| Battery capacity | 8 134 mAh |
| Antutu score | - |
Design & Screen
| Color | Gold, Gray, Rose-gold, Silver |
| Body materials | Aluminium Alloy |
| Size | 250.6 x 174.1 x 6.1 mm (millimeters) 9.87 x 6.85 x 0.24 in (inches) |
| Weight | 477 g (grams) 16.83 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 10.5 " (inches) 266.7 mm (millimeters) |
| Display area | 77 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 2224x1668 px |
| Pixel density | eXtra High density 265 ppi (pixels per inch) 104 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Capacitive 600 cd/m2 LED-backlit Full Lamination Technology Oleophobic (lipophobic) coating Multi-touch Scratch resistant Retina display |
Camera
| Primary camera resolution | 12.2 Mpx (4 000 x 3 000) |
| Selfie camera resolution | 7.2 Mpx (3 055 x 2 291) |
| Flash type | Quad LED More tablets with Quad LED flash type |
| Sensor type | CMOS BSI |
| Aperture | f/1.8 |
| Slow motion video | 120 fps (frames per second) |
| Features | Autofocus 4K Video Digital zoom Continuous shooting Face Detection Exposure compensation Optical Stabilization (OIS) Geotagging Self-timer Panorama Touch focus |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Apple A10X More tablets with Apple A10X processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Apple 3x ARMv8-A 2.38GHz 3x energy-efficient cores |
| CPU type | Hexa-Core
6 cores |
| Frequency | 2.38 GHz (gigahertz) 2380 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 0 |
Graphics & Memory
| GPU | 12 cores PowerVR GPU |
| RAM (Random-access memory) | 4 GB (gigabytes) More tablets with 4 GB RAM |
Storage
| Storage space | 256 GB (gigabytes) ca. equivalent to 46545 Songs 102400 Photos 853 Movies More tablets with 256 GB and more internal storage |
| SD card slot | No |
Sensors
| Fingerprint | Yes |
| Proximity sensing | No |
| Fingerprint place | On the front |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
Software
| Operating system | iOS 11 More tablets with iOS 11 operating system |
Battery
| Battery capacity | 8134 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 800, 1900, 1700/2100, 850, 2100, 900 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11ac 802.11a 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | Cell ID A-GPS GPS GLONASS Wi-Fi |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine