Price and specifications
Assistant AP-108G Cetus tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 10 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Battery capacity | 6 000 mAh |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Gold |
| Body materials | Plastic |
| Size | 241 x 170 x 9.5 mm (millimeters) 9.49 x 6.69 x 0.37 in (inches) |
Screen
| Screen size | 10 " (inches) 254 mm (millimeters) |
| Display area | 70.59 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x12x12 px |
| Pixel density | High density 226 ppi (pixels per inch) 88 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (28 284 x 177) |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (17 889 x 112) |
| Flash type | LED More tablets with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/2.4 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Continuous shooting Panorama Geotagging White balance settings HDR Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | MediaTek MT6750 More tablets with MediaTek MT6750 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4x 1.5 GHz ARM Cortex-A53, 4x 1.0 GHz ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Arm Mali-T860 MP2 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More tablets with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 8 More tablets with Android 8 (Oreo) operating system |
Battery
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G LTE | 2100, 1800, 2600 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Mini SIM + Mini SIM + Mini SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine