Price and specifications
Chuwi Hi8 Redux tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Battery capacity | 4 000 mAh |
Design & Screen
| Color | White |
| Body materials | Polycarbonate |
| Size | 211 x 123.2 x 9.3 mm (millimeters) 8.31 x 4.85 x 0.37 in (inches) |
| Weight | 352 g (grams) 12.42 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 71.62 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1280x800 px |
| Pixel density | Medium High density 189 ppi (pixels per inch) 74 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx (1 265 x 791) |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Features | Scene mode Digital zoom |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Intel Atom Z3736F More tablets with Intel Atom Z3736F processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | Intel Bay Trail |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 2.16 GHz (gigahertz) 2160 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Intel Gen 7 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More tablets with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 4.4 More tablets with Android 4.4 (KitKat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine