Price and specifications
Digma Plane 1581 3G tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 10.1 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 32 GB |
| Battery capacity | 5 000 mAh |
Design & Screen
| Color | Black |
| Body materials | Plastic Metal |
| Size | 243 x 173 x 9 mm (millimeters) 9.57 x 6.81 x 0.35 in (inches) |
| Weight | 540 g (grams) 19.05 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 10.1 " (inches) 256.5 mm (millimeters) |
| Display area | 67.11 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x1080 px |
| Pixel density | High density 218 ppi (pixels per inch) 85 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx (1 333 x 750) |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Flash type | LED More tablets with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Digital zoom Continuous shooting HDR Geotagging White balance settings Face Detection Exposure compensation ISO settings Scene mode Self-timer |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | MediaTek MT8321 More tablets with MediaTek MT8321 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-400 MP2 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 32 GB (gigabytes) ca. equivalent to 5818 Songs 12800 Photos 107 Movies More tablets with 32 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 8.1 |
Battery
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine