Price and specifications
TE410/JAW tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 10.1 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Battery capacity | 4 850 mAh |
Design & Screen
| Color | White |
| Size | 242 x 168 x 8.1 mm (millimeters) 9.53 x 6.61 x 0.32 in (inches) |
| Weight | 480 g (grams) 16.93 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 10.1 " (inches) 256.5 mm (millimeters) |
| Display area | 72.99 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | High density 224 ppi (pixels per inch) 88 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 5 Mpx (28 284 x 177) |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (17 889 x 112) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 450 More tablets with Qualcomm Snapdragon 450 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 1.8 GHz (gigahertz) 1800 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More tablets with 16 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 8.1 |
Battery
| Battery capacity | 4850 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | No |
| Wireless charging | No |
Connectivity
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11a 802.11n 802.11g 802.11b 802.11ac |
| Wi-Fi features | Dual band |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 |
| Bluetooth features | Audio/Visual Remote Control Profile (AVRCP) Device ID Profile (DIP) Generic Audio/Video Distribution Profile (GAVDP) Health Device Profile (HDP) Human Interface Profile (HID) Message Access Profile (MAP) Object Push Profile (OPP) Personal Area Networking Profile (PAN) Phone Book Access Profile (PBAP/PAB) Serial Port Protocol (SPP) |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine