Price and specifications
Octa Core tablet
| Call tablet | No |
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 1 GB |
| Storage space | 8 GB |
| Battery capacity | 4 200 mAh |
Design & Screen
| Color | White |
| Body materials | Plastic |
| Size | 214 x 125.3 x 9.5 mm (millimeters) 8.43 x 4.93 x 0.37 in (inches) |
| Weight | 308 g (grams) 10.86 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 69.43 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | eXtra High density 283 ppi (pixels per inch) 111 ppcm (pixels per centimetre) |
Camera
| Primary camera resolution | 1.9 Mpx (12 649 x 79) |
| Selfie camera resolution | 0.3 Mpx |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Allwinner A83T More tablets with Allwinner A83T processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | ARM Cortex-A7 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR SGX544 |
| RAM (Random-access memory) | 1 GB (gigabytes) |
Storage
| Storage space | 8 GB (gigabytes) ca. equivalent to 1455 Songs 3200 Photos 27 Movies More tablets with 8 GB and less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 5.1 More tablets with Android 5 (Lollipop) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Display |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Others features
| Call tablet | No |
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine