Price and specifications
Onda V80 Pro tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Battery capacity | 4 200 mAh |
Design & Screen
| Color | Silver |
| Size | 214 x 125.3 x 9.5 mm (millimeters) 8.43 x 4.93 x 0.37 in (inches) |
| Weight | 308 g (grams) 10.86 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 69.43 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | eXtra High density 283 ppi (pixels per inch) 111 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive |
Camera
| Primary camera resolution | 2 Mpx (17 889 x 112) |
| Selfie camera resolution | 2 Mpx (17 889 x 112) |
| Sensor type | CMOS |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | MediaTek MT8163A More tablets with MediaTek MT8163A processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Quad-core
4 cores |
| Frequency | 1.5 GHz (gigahertz) 1500 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More tablets with 16 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | No |
Software
| Operating system | Android 7 More tablets with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 4200 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Fast charging | Yes |
| Wireless charging | No |
Connectivity
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| micro USB 2.0 | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine