Price and specifications
RugGear RG910 tablet
| Operating system | Android |
| Screen size | 8 " |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Battery capacity | 6 000 mAh |
Design & Screen
| Color | Black, Orange |
| Body materials | Metal Polycarbonate |
| Size | 232 x 156 x 22 mm (millimeters) 9.13 x 6.14 x 0.87 in (inches) |
| Weight | 850 g (grams) 29.98 oz (ounces) |
| Waterproof | Yes |
Screen
| Screen size | 8 " (inches) 203.2 mm (millimeters) |
| Display area | 51.44 % |
| Type | IPS |
| Resolution | 1920x12 px |
| Pixel density | eXtra High density 283 ppi (pixels per inch) 111 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant |
Camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (35 777 x 224) |
| Selfie camera resolution | 1.9 Mpx (12 649 x 79) |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Continuous shooting Autofocus Geotagging Digital zoom HDR Panorama Face Detection Touch focus ISO settings White balance settings Self-timer Exposure compensation Scene mode |
Device Hardware
Processing unit
| SoC (Model) | Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 More tablets with Qualcomm Snapdragon 625 MSM8953 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | ARM Cortex-A53 |
| CPU type | Octa-Core
8 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
Graphics & Memory
| GPU | Qualcomm Adreno 506 |
| RAM (Random-access memory) | 2 GB (gigabytes) More tablets with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More tablets with 16 GB internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Proximity sensing | Yes |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Barometer | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
Software
| Operating system | Android 7.1 More tablets with Android 7 (Nougat) operating system |
Battery
| Battery capacity | 6000 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 4G LTE | 1800, 800, 2600, 2100, 700 |
| 3G | 2100, 900 |
| 2G | 900, 850, 1900, 1800 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM + Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b 802.11n |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.1 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | Yes |
| USB Type C | Yes |
Others features
| 3.5 mm jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine