Price and specifications
ASUS FonePad Note 6 smartphone
| Screen size | 6 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 8 Mpx |
| Selfie camera resolution | 1.2 Mpx |
| Battery capacity | 3 200 mAh |
| Antutu score | 21 120 |
Write your review on the ASUS FonePad Note 6 smartphone
Smartphones ASUS FonePad Note 6
| Release Date | June 2013 |
| Availability | On sale |
| Brand | ASUS |
| Model | FonePad Note 6 |
Design & Screen
| Size | 88.8 x 164.8 x 10.3 mm (millimeters) 3.5 x 6.49 x 0.41 " (inches) |
| Weight | 210 g (grams) 7.41 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6 " (inches) 152.4 mm (millimeters) |
| Display area | 66 % |
| Type | LCD IPS |
| Resolution | 1080x1920 px |
| Pixel density | 2x eXtra High density 367 ppi (pixels per inch) 144 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Multi-touch Capacitive Scratch resistant |
Camera
Front camera
| Selfie camera resolution | 1.2 Mpx (750 x 1 333) |
Main camera
| Primary camera resolution | 8 Mpx (2 121 x 3 772) |
| Flash type | No |
| Sensor | Unknown Unknown |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | Intel |
| SoC (Model) | Intel Atom Z2580 More smartphones with Intel Atom Z2580 processor |
| 64 Bits | No |
| CPU | Intel Saltwell HT |
| CPU type | Dual-Core
2 cores |
| Frequency | 2 GHz (gigahertz) 2000 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 21120 |
Graphics & Memory
| GPU | PowerVR SGX544 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 4.1 More smartphones with Android 4 (Jelly Bean) operating system |
Battery
| Battery capacity | 3200 mAh |
| Type | Li-Ion |
Connectivity
Mobile networks
| 3G | 2100, 1900, 900, 850 |
| 2G | 1900, 1800, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Micro SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11b 802.11a 802.11g |
| Wi-Fi features | Dual band WiFi Direct WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 3.0 |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | GLONASS A-GPS GPS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine