Price and specifications
2GB · 16GB smartphone
| Screen size | 6.52 " |
| RAM | 2 GB |
| Storage space | 16 GB |
| Primary camera resolution | 13 Mpx |
| Battery capacity | 4 350 mAh |
| Antutu score | 45 143 |
Write your review on the DOOGEE X95 smartphone
Smartphones DOOGEE X95
| Release Date | April 2020 |
| Availability | On sale |
| Brand | DOOGEE |
| Model | X95 |
| Predecessor model |
DOOGEE X90 |
Design & Screen
| Color | Black, Blue, Green |
| Body materials | Plastic |
| Size | 77.4 x 167 x 8.9 mm (millimeters) 3.05 x 6.57 x 0.35 " (inches) |
| Weight | 189 g (grams) 6.67 oz (ounces) |
Screen
| Screen size | 6.52 " (inches) 165.6 mm (millimeters) |
| Display area | 80 % |
| Resolution | 720x1560 px |
| Pixel density | eXtra High density 264 ppi (pixels per inch) 103 ppcm (pixels per centimetre) |
| Features | Peak brightness - 600 cd/m² Water Drop Notch 2.5D curved glass screen Corning Gorilla Glass Multi-touch Capacitive In-cell LTPS (Low Temperature PolySilicon silicon) |
Camera
Main camera
| Primary camera resolution | 13 Mpx (2 449 x 5 308) |
| Flash type | LED More smartphones with LED flash type |
| Sensor type | CMOS |
| Aperture | f/0 |
| Slow motion video | 30 fps (frames per second) |
| Features | Triple camera Digital zoom Touch focus Autofocus Geotagging Continuous shooting Face Detection HDR ISO settings White balance settings Scene mode Exposure compensation Self-timer |
Others features
| Triple main camera | Yes |
Device Hardware
Processing unit
| Processor family | MediaTek |
| SoC (Model) | MediaTek MT6737, MediaTek MT6737 More smartphones with MediaTek MT6737 processor |
| 64 Bits | Yes |
| CPU | 4xCortex•A53 1.3GHz |
| CPU type | -- |
| Frequency | 1.3 GHz (gigahertz) 1300 MHz (megahertz) |
| Antutu score | 45143 |
| Antutu version | 8 |
Graphics & Memory
| GPU | ARM Mali-T720 MP2, ARM Mali-T720 MP2 |
| RAM | 2 GB (gigabytes) More smartphones with 2 GB or less RAM |
Storage
| Storage space | 16 GB (gigabytes) ca. equivalent to 2909 Songs 6400 Photos 53 Movies More smartphones with 16 GB or less internal storage |
| SD card slot | Yes |
Sensors
| Fingerprint | No |
| Barometer | No |
| Compass | No |
| Gyroscope | No |
| Hall | No |
| Light | Yes |
| Proximity sensing | Yes |
Software
| Operating system | Android 10 More smartphones with Android 10 operating system |
Battery
| Battery capacity | 4350 mAh |
| Type | Li-Ion |
| Removable battery | No |
Connectivity
Mobile networks
| 4G | 1800, 2100, 900, 2600, 800 |
| 3G | 900, 2100 |
| 2G | 1800, 1900, 900, 850 |
SIM card
| SIM card form | Nano SIM + Nano SIM |
Wi-Fi
| IEEE Standards | 802.11g 802.11b |
| Wi-Fi features | WiFi Hotspot |
Bluetooth
| Bluetooth version | 4.2 LE |
| Bluetooth features |
Navigation
| Navigation supports | A-GPS GPS GLONASS |
USB
| USB Battery Charging | Yes |
| USB OTG | No |
| USB Type C | No |
Others features
| 3.5 mm jack | No |
| NFC | No |
| Infrared | No |
Information found on this site is not ascertained. FindPare.com will not answer for any untrue, imprecise or false stating information that you read here. Any pledges concerning the information provided are disowned. It's restricted to recreate this site in its entirety and partially in any way if you do not have written permission in advance. The software, trademarks, logos and device manufacturers, software, etc. belong to their creators.
Report an error | Leave a feedback


Global
USA
Czech republic
Germany
Indonesia
Italy
Philippines
Pakistan
Poland
Slovakia
Spain
Russia
Ukraine